تبلیغات
ترویج کتاب و کتابخوانی و معرفی انواع کتاب - زایو
تاریخ : جمعه 26 آبان 1396 | 07:00 ب.ظ | نویسنده : **
معرفی کتاب

سال ۲۰۴۱ میلادی چه خبراست؟

سال 2041 میلادی است، ویروس «Zi.O» جهان را فرا گرفته و هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد. نسل بشریت رو به انقراض است و انسان در برابر شیوع گسترده این ویروس تسلیم شده است. اما دانشمندان ایرانی راه چاره را در اختیار دارند و می‌توانند با آن مقابله کنند.

شاید این تمام آن چیزی نباشد که در رمان «زایو» اثر مصطفی رضایی با آن روبرو خواهید شد ولی این رمان در نوع خود یک تجربه مثبت و حرکتی رو به جلو است. «زایو» در واقع خواننده را به 25 سال آینده می‌برد و او را در فضای اتفاقات جهانی در آن روزگار قرار می‌دهد، روزگاری که ویروس زایو در حال گسترش است و نسل بشر در تهدیدی جدی به سر می‌برد و در معرض انقراض است.

سبک و سیاق رمان «زایو» ذهن خواننده را به سوی رمان «فرسنگ‌ها زیر دریا» به قلم ژول ورن و آثار تخیلی مانند آن می‌برد و این مهم‌ترین نقطه قوت رمان این نویسنده نوقلم است. او در این اثر سعی کرده به خواننده تهران و در مقیاس بزرگتر جهان در 25 سال آینده را نشان دهد. او حتی در رمانش نشان داده که رژیم صهیونیستی، طبق پیش‌بینی رهبر انقلاب مبنی بر نابودی این رژیم جعلی طی 25 سال، وجود ندارد و جمهوری اسلامی فلسطین شکل گرفته است.


نویسنده در این رمان نشان می‌دهد که اوضاع جهان متحول شده و به تعبیری جهانه در آستانه یک انقلاب عظیم و جهانی است. به تعبیری رضایی فضای عصر ظهور را در رمانش تصویر کرده و به خواننده نشان داده که شرایط دگرگون جهان پذیرای این اتفاق است.

یکی از نکات مهم مصطفی رضایی مسئله جهان‌وطنی است که از ویژگی‌های عصر ظهور است. در این رمان سیاه، سفید، آسیایی، آفریقایی، اروپایی و … برای نجات بشر تلاش می‌کنند و هیچکدام از این مسائل دست و پاگیر تلاش برای نجات انسان نیستند.

البته بهتر بود نویسنده در پرداخت شخصیت‌های داستانش تلاش بیشتری می‌کرد ولی با این حال شخصیت‌های اصلی خوب از آب درآمده‌اند و تنها یکی دو شخصیت مانند «بیل اسمیت» رهبر حزب آسمان و … به خاطر حساسیتی که در جایگاه آنها است کمتر مورد اشاره قرار گرفته‌اند که جا داشت بیشتر مورد پرداخت و معرفی قرار می‌گرفتند تا به این واسطه سوال‌های خواننده پاسخ داده شود.


انسان مسلمان یکی دیگر از نکاتی است که در رمان رضایی دیده می‌شود، آن هم انسان مسلمانی که در موضوعات روز فعال است و به هیچ وجه منفعل نیست. از این حیث نیز باید رمان «زایو» را تحسین کرد که توانسته نقش‌آفرینی انسان مسلمان در معادلات مهم جهانی را به تصویر بکشد بدون اینکه شعاری یا کلیشه‌ای شود.
رمان «زایو» برای اولین تجربه اثری خواندنی و قابل تامل است که نویسنده جوان آن به خوبی از پس آن برآمده و به آن پرداخته است. رمان «زایو» اثری است که برای مخاطب نوجوان به شدت توصیه می‌شود زیرا ریتم تند و پُر زد و خورد آن و همچنین فضای ماجراجویانه آن خواننده را با خود درگیر خواهد کرد.طبقه بندی: معرفی کتاب، انتشارات کتابستان،