تبلیغات
ترویج کتاب و کتابخوانی و معرفی انواع کتاب - معرفی کتاب « غرور و تعصب »
تاریخ : یکشنبه 1 بهمن 1396 | 07:54 ب.ظ | نویسنده : **

تصویر مرتبط

 

این کتاب از مشهورترین آثار جین آستین هست که به نقل از روزنامه گاردین جز صد اثر برتر جهان شناخته شده و قصه‌ آن به قدری معروف است که بارها در هالیوود و بالیوود از آن فیلم ساخته شده است.

در رمان "غرور و تعصب"‌داستان پیرامون خانواده بنت شکل می‌گیرد که پنج دختر دارند. با آمدن دو مرد جوان ثروتمند با نام آقای بینگلی و دوستش آقای دارسی به همسایگی‌شان، خانم بنت امیدوار می‌شود تا دخترهایش ازدواج کنند و سامان بگیرند. جین، دختر بزرگ خانواده به آقای بینگلی علاقه‌مند می‌شود اما خواهر سرزنده و بانشاطش الیزابت، به خاطر تکبّر و انزوای آقای دارسی از او متنفّر است ولیکن با این‌که‌، الیزابت بنت، دختری عقل‌گرا از طبقه متوسط و حومه‌نشین و چارلز دارسی، مردی خوددار و مغرور از طبقه مرفه و شهرنشین است، این دو به تدریج به خصوصیات اخلاقی خوب هم پی می‌برند و با افزایش شناخت و آگاهی‌شان از یکدیگر، خود نیز با تغییرات مثبت و خوب در بینش و شخصیت‌شان کامل‌تر می‌شوند و عشقی واقعی بین این دو ایجاد می‌شود، و در این بین اتفاقاتی رخ می‌دهد که جین و آقای بینگلی از هم دور می‌شوند و...


در این بین آقای کولینز، که یک روحانی و وارث لانگربورن به ملاقات خانواده بنت می رود. پس از مدت کوتاهی مشخص می شود برای انتخاب یکی از دختران آقای بنت (دختر عموهای خود) به عنوان همسر به این شهر آمده و به جین علاقمند شده است. اما از آن جا که جین به آقای بینگلی دلبستگی پیدا کرده است خانم بنت الیزابت را به وی معرفی می کند. پس از رد درخواست وی، در کمال ناباوری مادرش، الیزابت یک رابطه دوستی با آقای ویکهام تشکیل می دهد. یک افسر نظامی که علیرغم توجه پدر اقای درسی مورد اهانت و بدرفتاری وی قرار گرفته بود. این رابطه و علاقه به آقای ویکهام تنفر الیزابت به درسی را افزایش می دهد.

در میهمانی که توسط آقای بنت در ندرفیلد برگزار می شود، آقای درسی از ازدواج آقای بینگلی و جین با خبر می شود. فردای آن روز آقای کولینز رسما از الزابت خواستگاری می کند که با جواب منفی وی روبرو می شود. پس از این اتفاق آقای کولینز به سرعت به شارلوت یکی از دوستان صمیمی الیزابت علاقمند می شود و به لندن باز می گردد. پس از این، اتفاقات بسیاری در خانواده بنت رخ می دهد، دارسی به جنگ می رود و ….

کتاب غرور و تعصبعلاقه بسیاری از خوانندگان را به خود جلب کرده است و همواره در فهرست بهترین رمان های جهان قرار داشته است. این داستان یکی از پرطرفدارترین رمان های ادبیات انگلستان محسوب می شود که بیش از ۲۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است و راه را برای داستان های ادبیات مدرن همراه ساخته است. ادامه علاقمندی به این کتاب منجر به سازگاری های چشمگیر و فراوانی رمان ها و داستان هایی برگرفته شده از شخصیت آستین شده است.

قسمتی از متن کتاب :

بینگلی به قضاوت و نظرات دارسی اعتماد زیادی داشت و در درک و فهم، دارسی بهتر از او بود. گرچه بینگلی کاملاً بی‌نقص به نظر می‌رسید اما دارسی باهوش‌تر و در عین حال مغرور، خوددار و مشکل‌پسند هم بود. دارسی با ادب و نزاکت بود اما رفتارش چنگی به دل نمی‌زد و از این نظر، دوستش کاملاً برتر از او بود.


خوندن این کتاب رو به همه شما عزیزان پیشنهاد می کنم 
طبقه بندی: جین آستن، رمان خارجی، رمان، معرفی کتاب،