تبلیغات
ترویج کتاب و کتابخوانی و معرفی انواع کتاب - معرفی کتاب « نامیرا »
تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1396 | 03:51 ب.ظ | نویسنده : **
تصویر مرتبط

نامیرا، اثری است درباره وقایع عاشورا که در قالب داستانی تاریخی به قلم صادق کرمیار در 336 صفحه و از سوی انتشارات نیستان منتشر شده است. نویسنده کتاب؛ داستان دختر و پسر جوانی را روایت می‌کند که بین سرداران بزرگ اسلام برای حمایت از امام حسین (ع) و یزید تردید دارند؛ اما در ادامه می‌بینیم که این دو جوان طی استدلال‌های مختلف به حقانیت امام حسین (ع) پی می‌برند.
بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می کند؛ ابتدا به ذهن می رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی معلوم می شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می گوید پهنه ی سرزمین کربلا به اندازه ی کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.
«نامیرا» داستانی شخصیت محور است؛ رمانی با خرده روایت هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. این روزگار است که آدم ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می گذارد و نویسنده ی نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده کتاب را به سبک رمان های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می کند، تصویرسازی می کند، شخصیت ها را یک به یک وارد داستان می کند، آن ها را معرفی می کند و با داستان پیش می برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت های تاریخی نشده و البته از عقبه ی تحقیقی درستی بهره برده است. 
این اثر درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین (ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دو جوان طی استدلال های مختلف به حقانیت امام حسین (ع) پی می برند.
نویسنده، رمان «نامیرا» را در قالب یک فیلمنامه پانزده قسمتی نوشت و برای نوشتن این داستان آثار تحلیلی که درباره امام حسین (ع) و قیام او نوشته شده و کتاب های مقاتل را مطالعه کرده است.
داستان درباره مردمانی نوشته شده است که حسین بن علی (ع) را  به کوفه دعوت می‌کنند اما اتفاقاتی که از زمان حرکت ایشان تا رسیدن امام حسین به کوفه می‌افتد، منجر به این می‌شود که مردم کوفه تغییر عقیده دهند و رنگ عوض کنند به گونه‌ای که برخی مثلا سینه‌چاکان و دوستداران امام در زمره یاران یزید قرار بگیرند و آنهایی که در دوراهی شک و تردید بین حق و باطل گیر کرده بودند به یاران امام حسین بپیوندد که در این کتاب، عبدالله بن عمیر کلبی یکی از همین افراد است. شخصیت‌های دیگر نامیرا غیر از عبدالله افراد دیگری چون “عمرو بن حجاج زبیدی” ، ”شبث بن ربعی” ، “هانی ابن عروه” و “انس بن حارث کاهلی” و دیگرانی هستند که از دعوت‌کنندگان و نامه دهندگان به حسین بن علی (ع) بشمار می‌رفتند و هر یک ماجرای متفاوتی دارند.
صادق کرمیار برای نوشتن رمان نامیرا پژوهش بسیاری داشته و آثار تحلیلی و کتاب‌های مقاتل درباره امام حسین (ع) رو مطالعه کرده. نامیرا یعنی فناناپذیر و باقی و پایدار. نامیرا نوشته ی صادق کرمیار توانسته جایزه ی جلال آل احمد و جایزه ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را هم به خود اختصاص دهد.

نویسنده به خوبی توانسته است در قالب داستان، ‌روایت‌هایی از تغییر راه، هدف، و عاقبت آدمهایی را بیان کند که در دوراهی انتخاب حق و باطل گیر کرده‌اند و هر چند در تمام زندگی‌شان آدم خوبی بوده‌اند، اما به تصمیمی نادرست راهی اشتباه انتخاب می‌کنند.


همچنین صادق کرمیار نویسنده کتاب در گفت‌وگویی از انتشار دومین جلد کتاب تحسین شده «نامیرا» خبر داد و گفت: برای جلد اول نامیرا یکسال ذهنم درگیر این موضوع بود، یکسال تحقیقات کردم و یک سال هم نوشتن آن به طول انجامید. برای جلد دوم هم در مرحله تحقیقات و مطالعه هستم.

وی ادامه داد: چارچوب داستانی جلد دوم را در ذهنم مشخص کرده‌ام و برای پاسخگویی به سوالاتی که در ذهنم ایجاد شده است و باید برای شروع تالیف مطالعات بیشتری داشته باشم.

به گزارش فارس ، کتاب «نامیرا» بازآفرینی تاریخ صدر اسلام است و به حوادثی که در سال‌های 60 و 61 هجری در کوفه رخ می‌دهد، پرداخته است. مقام معظم رهبری درباره این کتاب فرموده است: اگر فتنه‌ اخیر را می‌خواهید بشناسید، این کتاب را بخوانید.
طبقه بندی: انتشارات نیستان، مذهبی، رمان، معرفی کتاب،